×

Výběr jazyka

ARIONAS

Skupina ARIONAS vznikla v roce 2005 a je především založena na spojení dvou vynikajících pěveckých interpretů, Shahaba Tolouie a legendární zpěvačky Marthy Elefteriadu.

Členem skupiny je také kytarista Stanislav Barek. Zpěv je tak doprovázen citlivým i expresivním zvukem dvou kytar, akustické s kovovými strunami (S. Barek) a klasické se strunami nylonovými (S. Tolouie)

Základem repertoáru ARIONAS jsou nádherné řecké, španělské a perské písně, v nichž se Martha a Shahab vkusně doplňují v druhých hlasech.

Na koncertě zaznívají také á capella řecké lidové balady zazpívané famózním způsobem Marthou Elefteriadu. V emotivních řeckých, perských a španělských písních vytváří skvěle sladěný dvojhlas podporovaný zvukem 2 kytar výjimečný zážitek.


Martha Elefteriadu

Martha Elefteriadu přijela se svou sestrou Tenou a s rodiči do Československa jako dítě v roce 1950. Rodiče uprchli z Řecka před občanskou válkou.

Koncem 60. let začala zpívat se svojí sestrou Tenou a utvořili spolu legendární duo, které účinkuje nepřetržitě do dnešních dnů. Vydaly nespočet LP a CD od popové hudby po řeckou hudbu. Společně zpívaly na mnoha koncertech v Československu i v zahraničí.

Martha působí i jako moderátorka, s velkým úspěchem již více než 10 let organizuje řecké tance a věnuje se mnoha dalším činnostem. Vydala také sólovou desku "Kresba tuší", na které spolupracovala s mnoha vynikajícími hudebníky (Dežo Ursini, Vladimír Merta, Pavel Kopta, Michael Kocáb…) Album vyšlo původně na LP, později v reedici i na CD. Album se stalo Deskou roku 1980 a úspěšně se prodává do dnešních dnů.

Martha Elefteriadu se stále udržuje v prvotřídní hlasové kondici a její koncerty se tak stávají hlubokými, nezapomenutelnými zážitky.


Shahab Tolouie (Írán)

Narozen roku 1974 ve městě Shahsavar v Íránu

V hudbě Shahaba Tolouie se prolínají mysticismus a hluboká filosofie perské tradice s vášní a dramatičností flamenca. Coby multiinstrumentalista ovládá kromě kytary také různé tradiční perské nástroje – setar, tanbour, delroba, laud, daf, dammam.

Věnuje se hlavně multikulturní a nadžánrové hudební fúzi. Prezentuje osobitý styl, ve kterém se spojuje západ a východ: jasná, vroucí exprese, flamenco s intonační sytostí a bohatými hudebními zdobnými prvky perské tradice. Tento multikulturní styl, který je originálním příspěvkem do žánru Ethno/World music, se někdy označuje jako Ethno Flamenco nebo Persian Flamenco fusion – persko-španelská fúze.

Je také vynikajícím zpěvákem.