×

Výběr jazyka

Jiří Jirmal

Je úspěšným interpretem, skladatelem a mezinárodně uznávaným pedagogem, autorem nejpopulárnější výukové kytarové publikace a řady dalších hudebně-odborných publikací (například „Základy kytarové techniky“), které měly velký podíl na obrovském mezinárodním úspěchu jeho studentů. Skladby profesora Jirmala jsou vydávány v prestižních hudebních vydavatelstvích Henry Lemoine (Paříž) a Baerenreiter (Praha).

Jiří Jirmal se narodil v roce 1925 v Praze. Na kytaru hrál od mládí, a to především jazzovou hudbu.

Je absolventem Pražské konzervatoře v kytarové třídě profesora Štěpána Urbana, profesorem Pražské konzervatoře (1954 – 1985) a hostujícím profesorem Vysoké hudební školy v německém Saarbrückenu (1985 – 1995).

Znám je také jako dlouholetý předseda Československé kytarové soutěže, člen mnoha porot zahraničních soutěží, mezi jinými i nejprestižnější světové kytarové soutěže „Radio France – Paris“. Přestože se tato soutěž vždy vyznačovala mimořádnou konkurencí těch nejnadanějších mladých kytaristů z celého světa, v rozmezí 20 let se do jejího finále dostalo neuvěřitelných 11 studentů profesora Jirmala, z nichž 3 z nich získali dokonce 1. cenu! Jeho žák Vladimír Mikulka byl vůbec 1. českým finalistou pařížské soutěže. Profesor Jirmal tak zásadním způsobem pomohl povýšit českou kytarovou pedagogiku až na světovou úroveň. I v důsledku jeho výjimečné pedagogické činnosti se ve světě začal používat termín ,,Česká kytarová škola“.

V roce 1999 vyšla publikace CESTY ČESKÉ KYTARY. Jde o knihu rozhovorů, které s profesorem Jirmalem vedl jeho žák Stanislav Barek.

O rok později mu udělila Nadace Život umělce ve spolupráci s Intergramem a hlavním městem Prahou cenu za dlouholetou uměleckou činnost.

V roce 2016 udělila Český hudební rada Jiřímu Jirmalovi čestné ocenění za jeho celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost.

2014 vydává Jiří Jirmal své 7. autorské CD pod názvem „HIS MASTERS GUITAR“, kde v nejnovější současné interpretaci a úpravách nahrál a soustředil svá vybraná díla. Pro všechny jeho skladby je typické spojení jazzové a klasické hudby.

U příležitosti jeho 80. narozenin uspořádal tehdejší prezident Václav Klaus slavnostní koncert na Pražském hradě.

Již zmíněné renomované evropské hudební nakladatelství Henry Lemoine v Paříži úspěšně vydalo celou řadu kytarových skladeb Jiřího Jirmala, z nichž mezi nejslavnější patří legendární „Baden Jazz Suite“ a „Swinging Guitar“. O této skladbě napsal jeden anglický hudební kritik:

„Je to druh skladby, kterou byste očekávali v projevu Ely Fitzgerald. Je to líbezná skladba a každý komu se líbily předešlé, bude i tuto obdivovat“

Přijďte se do nádherného prostoru Sukovy síně v pražském Rudolfinu rozloučit s mimořádnou kariérou tohoto výjimečného umělce.