×

Výběr jazyka

Pavel Steidl

„Byl zde kytarista, který ví, jak se smát hudbou a sdílet vtip se svým publikem. Ale za bavičem leží vážný umělec, který rozvinul kompozici k poctě Jany Obrovské se strhujícími emocemi a velikostí. Nikdy nebyl potlesk ve stoje více zasloužen. Pavel Steidl si získal srdce a duši publika“

(Classical guitar magazine)


Pavel Steidl se narodil v Rakovníku 14. června 1961. Na kytaru začal hrát v osmi letech a jeho prvním učitelem byl jeho bratr. Vystudoval pražskou konzervatoř, kde ho učili mimo jiné Milan Zelenka a Arnošt Sádlík. Ve studiu pokračoval na pražské Akademii múzických umění, tam jej vedl kytarista Štěpán Rak. Mimo klasického studia sbíral Pavel Steidl zkušenosti také návštěvami mistrovských tříd, které vedli David Russell a Abel Carlevaro. Další cenné zkušenosti získal účastí v mnoha soutěžích a na řadě hudebních festivalů.

Roku 1982 se stal vítězem soutěže Radio France de Paris. Tento úspěch mu definitivně otevřel cestu k budování mezinárodní kariéry. Koncertoval ve více než třiceti zemích světa (Kanada, Kuba, Španělsko, Polsko, Rakousko, Kostarika, Guatemala, Austrálie, Japonsko, Velká Británie, Mexiko a mnoho dalších). Nahrál mnoho skladeb světového repertoáru a českých skladatelů nejen minulosti, ale i 20. století. Pavel Steidl také komponuje a svými skladbami často obohacuje svůj koncertní repertoár.

Je autorem mnoha úspěšných alb, ať již sólových, či ve spolupráci s jinými vynikajícími hudebníky (např. s houslistou Janem Opšitošem). Virtuózní hru Pavla Steidla můžete slyšet také vedle mluveného slova herce Jaroslava Duška na oblíbené audioknize ,,Čtyři dohody“.

Italský časopis Guitart zařadil Pavla Steidla mezi 8 nejdůležitějších světových kytaristů roku 2003. O roky později obdržel cenu Classical Guitar Award 2005.